Taky Vám tolik chutná I.P.A. (Indian Pale Ale)? Svrchně kvašené pivo s příjemnými ovocnými tóny završené hořkostí výrazného chmele? A taky Vám přijde, že všechna I.P.A. piva chutnají víceméně stejně? Aby ne. Jde o podvod!
Ve skutečnosti jde o sirup, který se míchá do standardního ležáku. Výrobci piva jsou v tomto případě bohužel v roli užitečných idiotů, protože o původu chmele (který prochází koupelí ve zmíněném sirupu) nemají většinou ani ponětí.
IPA piva jsou výraznější a chuťově jiná než ta, na které je český konzument zvyklý, a i proto nabývají na čím dál větší popularitě. Malé české pivovary se pouštějí do jejich výroby stále častěji, můžete na ně narazit ve speciálních prodejnách, ale také některé restaurace je zařazují do své nabídky.
„Mnozí pivaři si nemohli nevšimnout, že ať si dají jakoukoliv IPU, chuť je v podstatě stejná. Sirup na bázi invertního cukru, někdy obsahující také aspartam, je obohacený o aromata a příchutě koriandru a citrusů. V tom se potom koupe I.P.A. chmelový extrakt, který dostávají výrobci piva ve standardních pytlovaných žocích. Samozřejmě, že to bude chutnat stejně nebo podobně, je to ryzí chemie.“ říká Jaromír Deripaska z pivní odborové asociace „Ano z nás dělá to, co nejsme!“
Pokud také holdujete trendu dnešních dní, I.P.A., A.P.A, mějte na vědomí, že osobitost a „rukopis“ tvůrce, který tato piva odlišuje od těch průmyslových, má nejčastěji na svědomí sirup „BGS Quadrup IPA“ známý též jako CDIP340I.
„Ptát se výrobců Ale piva na to, jak ho vyrábějí a čekat pravdivou odpověď je asi stejně tak vypovídající jako zeptat se vinaře na škodlivost siřičitanů. Navíc právě výrobci piva nemají žádnou nebo jen velmi malou kontrolu nad tím, co jejich suroviny obsahují a v jaké fázi byly o CDIP obohaceny. Neřeknou-li Vám to, neznamená to, že zapírají, ale zkrátka si to třeba vůbec neumějí představit.“
Na zdraví!
Přidej komentář jako první k "IPA chmel = Největší podvod na pivaře"