„Kuřáků a alkoholiků je v ČR méně než před deseti lety,“ uvádí zpráva agentury JPP. Podle jejich zjištění je procento alkoholiků v dospělé populaci nižší o třetinu oproti statistikám z počátku milénia. Mohou za to vysoké ceny alkoholu, obliba lehkých drog a negativní zkušenosti s jeho častou konzumací.
Přesto, že Češi patřili dlouhodobě na absolutní světovou špici jak v množství vypitého piva na hlavu (143 l), tak i ve spotřebě čistého alkoholu na osobu (14,96 l 100% alc./osoba/rok), počet nealkoholiků přibývá. „Máme zjištěno, že dobrovolně se s alkoholem rozloučí celá pětina tzv. „příležitostných alkoholiků“.
Alkoholik – osoba konzumující alkoholické nápoje
Abstinent – osoba nekonzumující alkohol v jakékoliv podobě
Příležitostný alkoholik – osoba konzumující alkohol při „zvláštních příležitostech“
Kulturní alkoholik – osoba pravidelně konzumující alkohol navyklá představě konzumace alkoholu coby „kulturního společenského nápoje“
Nealkoholik – osoba dlouhodobě nekonzumující alkohol v jakékoliv podobě; se zřídkavým proviněním
Informovanost o negativních dopadech alkoholu na organismus roste
Byli jsme nuceni zadefinovat nový pojem „Nealkoholik“, tedy osoby, která alkohol nepije a jeho velmi zřídkavou konzumaci považuje za prudce negativní jev a selhání. Jde o výrazný posun na rozdíl od příležitostného kulturního alkoholika, který v (občasném) pití alkoholu nespatřuje nic závažného. Jsou to však právě „příležitostní alkoholici“, kteří pijí nejvíce a vysoká čísla v tabulkách tvoří právě oni.
„Máloco je tak hnusného jako opilá holka. Možná ta s cigaretou.“ Filip, 28 let
Společenská akceptace nejrozšířenější světové drogy staví člověka před volbu, která byla provedena za něj.
Buď bude těžký alkoholik (kterým pochopitelně nechce být nikdo) a nebo kulturní alkoholik (pití je občasné, společenské, „vzácné“). Jedinci není společností předložena možnost nepít alkohol vůbec, pro tuto variantu se musí rozhodnout sám, v médiích ozvučena bude jen minimálně.
„Jestliže v jakékoliv společnosti připadá na jednu osobu víc než jeden litr alkoholu za rok, s takovou společností je lehké manipulovat.“ Leonid Popov
Čím více alkoholu, tím více se rodí dětí s vrozenými defekty. Je tam přímá úměra, kterou je možné sledovat dlouhou dobu. S růstem výroby a prodeje alkoholu se vždy zvyšuje počet škol pro neplnohodnotné děti.
„Obyvatelstvo přestane chápat, co se děje v ekonomice, politice a sociální sféře. Nevidí, kam ho vedou. Opitý národ je snadné řídit.“ Kateřina II.
Lidé přestávají kouřit
Daně z těchto komodit tvoří nejpodstatnější příjmy ve státním rozpočtu, stát kromě tzv. „zákazu“ nenabízel žádnou alternativu (např. sport, kulturu, zájmové kroužky, volnočasovou aktivitu dotovanou státem.) Čím více se tzv. zakazovalo („zakázané ovoce..) – tím více (hlavně mladých a dokonce dětí) kouřilo, brali to jako jakýsi druh revolty proti společnosti, prostě jako „in“.
„Enormní je nárůst nekuřáků, radost z toho nemáme.„ Šéf JP Petroleum
Úzké cigarety, příchutě, barevné krabičky s květinami a atraktivními obrazci a názvy (slim, light, ultra mint, kiss, love) shledávají mladí tennageři jako naprosto průhlednou kampaň pro zatraktivnění kouření zejména pro mladé dívky.
„Jen proto, že se kouří v každém filmu a seriálu, který to prodává jako děsně cool, ‚dospělost‘ a ‚nezávislost‘, už mladí kouřit nezačnou. Prokoukli jsme to.“ Vlasta, 17 let
Fenomenální schopnost prohlédnout skutečnou formu řízení společnosti pomocí imprintingu (člověk zpracovává především ty obrázky, které vidí v životě) byla jedním z překvapivých zjištění JPP.
„Ludia mali len málo tušenie, čo to vlastne alkohol je a na čo služi, vačšinou jej považovali za kultúrny nápoj, ktorý prispieva k vzniku červených krviniek, alebo ho dokonca považovali za rebéliu (mládež). Myslím, že je čas vykopnúť ho na smetisko dejín.“ tvrdí Igor, 22 let
Informovanost o negativních dopadech kouření na organismus je enormní
Za každou korunu získanou z prodeje cigaret stát zaplatí 6 krát víc na léčení nemocí způsobených kouřením.
„Překvapilo nás, kolik informovaných teenagerů vyznává tzv. „sober sex“ (sexuální hrátky bez změněného stavu vědomí), v roce 2006 toto číslo bylo sotva na úrovni statistické chyby.“ zdroj: JPP
Zákaz alkoholu nebo jeho nedostupnost vedla by pouze k jeho domácí výrobě a nelegálnímu trhu a podpoře mafiánských struktur (viz prohibice). Zákaz kouření a nálepky na cigaretách jen na podvědomé úrovni programoval závislé lidi neschopné přestat s kouřením k vytvoření programu smrti, nemocí a jejich vehnání na nemocniční lůžka.
„Mnoho lidí si myslí, že je pro ně lepší a pohodlnější ubít člověka, který se jim snaží ukázat kousek nebo i více kousků pravdy do mozaiky, než aby cokoliv změnili ve svém myšlení.“ Římský voják Annatus 228 n.l.
Japonsko přestane kouřit v roce 2040, Irsko škrtne tabák už v roce 2025.
Kouření je OUT
Kampaň „Pijte s rozumem. Zodpovědně“ je totéž jako „Kouření 18+“
Teenage revoltující mysl ji vnímá jako „Aha, takže zodpovědného dospělého ze mě udělá pití alkoholu (který děti nesmí) a já už dítě přece nejsem“. Prodej od osmnácti let je totéž – celá kampaň upřede pozornost na cigarety a teenager si je stejně nějak zaopatří. Dnes už to však neplatí.
Postupná změna paradigmatu se pomalu zračí v kinematografii, kde kuřák „špatně dopadne“, alkoholik se „mylně rozhodne“. Přednost dostávají pozitivní sportovně vyhlížející charaktery, které proti zlozvykům nevystupují, nebojují, ale zkrátka je jenom nevyznávají a praktikují jiný pozitivní příklad.
„Kdo chce mimořádné výsledky, musí vyvinout mimořádné úsilí.“
Oproštění se od závislostí je jedním z nich. Chcete-li mít svá ústa jako svatyni, vše, co do nich vchází a vychází, musí být svaté.
„Zjemnění mimosmyslového vnímání člověka je možné, ale jak jinak jej dosáhnout než přehodnocením běžně nepřehodnocovaného? Výsledek zlaté střední cesty a falešné tolerance je vidět všude kolem nás.“ Mgr. Jaromír Sýs, knihkupec
Život vystavuje bytosti zkouškám odpovídajícím jejich možnostem a Ti, kteří je pochopí a přijmou, se posunou k větší kvalitě svého žití.
Dříve, než si vezmete Morpheovu modrou nebo červenou pilulku, uvědomte si, že máte také další možnost: poděkovat a nevzít si žádnou.
-zez-
Přidej komentář jako první k "Přestáváme pít alkohol, nekuřáků přibývá"