MUDr. František Koukolík, DrSc.: „Jste unavení, protože jste líní!“

Deprese má fyzický základ! říká František Koukolík

Nic se mi nechce. Tohle mě nebaví. Proč mám vstávat z postele. Jaký to má smysl. Tyto a další otázky si pokládá další a další člověk v různých etapách svého života. Únava ze života? Ne tak docela!

Člověk je nejen deprimovaný, ale současně i bez energie a důvodu cokoliv změnit. Snazší a jednodušší je pro něj nic nedělat, nad „problémem“ zlomit hůl a sebemrskačsky v něm setrvávat. Mnohem raději budou lidé o problému hovořit, vymlouvat se, číst si knihu o řešení, „libovat“ si v nepříjemné situaci než by ji jakkoliv změnili.

Co ale dělat, když nám tato situace bere zdraví, majetek a chuť do života? Co je její příčinou a jak se z ní dostat? Takovou studii provedl se vzorkem 30 pacientů známý český neurolog František Kroukolík.

„Vzali jsme 30 pacientů, u kterých byla diagnostikována porucha pozornosti a počátky deprese. Výsledky byly překvapující. Přišli jsme na to, že za ně může zanedbané fyzické cvičení.  Patologické změny v přední části mozku a „false victim stereotype attitude“, tedy přístup oběti k životu. A především sedavý způsob života, atrofované břišní svalstvo, které drží páteř v nepřirozené poloze!“

A teď to nejzajímavější

Když jsme účastníkům výzkumu předložili příčiny jejich stavu, 25 z nich nebylo ochotno přijmout, že by za jejich psychickým rozladěním mohl být fyzický stav. Naše studie potvrdila, že deprese je převážně fyzická, nikoliv duševní choroba! Byli zcela neochotni se podle empirického výzkumu zařídit, ale dokonce jej vůbec přijmout. Tak dalece je zakořeněno přesvědčení, že deprese je psychická, jen málo ovlivnitelná disproporce.

Deprese je neschopnost tvořit budoucnost. Ale negativní pomáhá v růstu stejně tak, jako pozitivní. Všichni lidé, kteří mají tendenci ke sklíčenosti mají ve skutečnosti na výběr. Buď se rozhodnou pro pozitivní a nebo negativní přístup k životu. Předem daných věcí je v neurologii a medicíně vůbec velmi málo. Deprese k nim rozhodně nepatří.

Doporučení podle Františka Koukolíka:

  • Začněte cvičit
  • Posilujte břišní svalstvo
  • Provádějte strečink
  • Raději stůjte, než seďte
  • Tančete a spontánně se hýbejte

Přijdete o chmurné pocity a nechuť k životu. Získáte elán. V zdravém těle zdravý duch.

-zez-

Facebook Comments

Přidej komentář jako první k "MUDr. František Koukolík, DrSc.: „Jste unavení, protože jste líní!“"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*